Pogrzeb dziecka martwo urodzonego

Poronienie to dla niedoszłych rodziców tragedia. Jednak bez względu na czas trwania ciąży i stopień rozwoju martwego dziecka, wiele osób pogrążonych w żałobie chce wyprawić mu pogrzeb. W tym celu niedoszli rodzice muszą przejść odpowiednie procedury, aby zakład pogrzebowy mógł przystąpić do czynności związanych z pochówkiem. Do zorganizowania pochówku firma pogrzebowa musi otrzymać odpowiednią dokumentację. Jak przebiega procedura załatwiania wszelkich formalności?

Niezbędna dokumentacja

Jeżeli do poronienia dojdzie w domu, należy wezwać pogotowie, aby lekarz mógł stwierdzić zgon. Na wniosek rodziców szpital zobowiązany jest w takim przypadku do wystawienia karty martwego urodzenia, w której zostaje określona jego płeć. Dokument ten trzeba zarejestrować we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego ze względu na miejsca ,,urodzenia”. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie aktu urodzenia dziecka z zaznaczeniem, że przyszło na świat martwe. Jeżeli w płodzie narządy rodne jeszcze nie rozwinęły się w stopniu umożliwiającym wizualną identyfikację płci, wówczas na wniosek rodziców lekarz zleca badanie genetyczne. W takim przypadku koszty ponoszą rodzice. Rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego jest możliwa dopiero po uzyskaniu wyników badań płci. Bez względu na okres trwania ciąży i stan rozwoju płodu, rodzicie powinni uzyskać kartę zgonu wystawioną przez szpital. Jest to niezbędny dokument do przeprowadzenia pochówku przez zakład pogrzebowy. 

Uroczystość pogrzebowa

Jeżeli rodzice uzyskają kartę zgonu oraz akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, mogą przejść do kolejnych kroków związanych z pochówkiem. Jeżeli rodzina posiada grób z możliwością dochówku, to urna lub trumna zostaje w nim złożona. W przeciwnym razie konieczne jest wykupienie nowego grobu dla dziecka. Usługi pogrzebowe świadczone przez firmy znacznie usprawniają przebieg pochówku. W zależności od życzenia rodziców, urna lub trumna przewożona jest do kościoła – jeżeli pogrzeb uwzględnia odprawienie mszy. Kościół rzymsko-katolicki zakazuje odprawiania mszy świętej dla zmarłych, którzy nie zostali ochrzczeni – w tym również dla martwo urodzonych dzieci. Natomiast możliwe jest odprawienie mszy w intencji rodziców pogrążonych w żałobie, podczas której trumna ze zwłokami jest obecna w kościele. Pogrzeb może odbyć się też bez mszy lub z uwzględnieniem krótkiej liturgii przy grobie. 

Uzyskanie zasiłku pogrzebowego

Jeżeli rodzice dopełnią wymaganych formalności, to mogą złożyć wniosek o refundację kosztów pogrzebu związanych m.in. z zakupem trumny oraz usług pogrzebowych. W takim przypadku niezbędna jest umowa o pracę lub posiadanie prawa do świadczeń emerytalno-rentowych. Wniosek taki mogą złożyć również osoby spokrewnione z nienarodzonym dzieckiem, np. dziadkowie. Firma oferująca usługi pogrzebowe po zyskaniu upoważnienia od osoby uprawnionej sama może wystąpić o refundację kosztów pogrzebu w jej imieniu.

Dodaj komentarz