Świeckie pogrzeby pojawiły się już w XVIII wieku. Jednak dopiero teraz przeżywamy modę na chowanie bliskich w tym obrzędzie. Warto podkreślić, że zmarły przed śmiercią, najczęściej w testamencie określa jak chce być pochowany. Odstępując od katolickiego ostatniego pożegnania, warto zastanowić się nad wszystkimi zaletami i wadami świeckiego pogrzebu. Należy przemyśleć czy uszanować ostatnią wolę zmarłego, który przez całe życie był ateistą i zająć się ceremonią świecką, czy jednak zdecydować się na katolickiego duszpasterza.
Zalety świeckich pogrzebów
Aktualnie prawie każdy zakład pogrzebowy oferuje usługi pogrzebowe, które obejmują zastąpienie księdza mistrzem ceremonii. To co warto podkreślić to to, że świecki pochówek jest po prostu tańszy. To istotna dogodność w momencie, kiedy nie dysponujemy finansami gotowymi opłacić nie tylko trumnę, ale i przedstawiciela Kościoła Katolickiego. Mocną stroną, która dzieli świecką ostatnią drogę od katolickiej, jest fakt, że nie korzystamy z usług kapłana, który nie zawsze będzie na nas przychylnie patrzył, gdy np. zmarły nie przyjmował go w domu podczas corocznej kolędy. Do niewątpliwych zalet należy również to, że rodzina decyduje jak będzie wyglądać ostatnia droga ich zmarłego. Zazwyczaj jej początkiem będzie dom pogrzebowy. Plusem jest to, że mistrz ceremonii wysłuchuje oczekiwań, wspiera radą, a także odpowiada za prawidłowy przebieg ostatniego pożegnania, zgodnie z otrzymaną wolą. Korzyścią, jaka płynie z takiego wydarzenia jest możliwość przekazania życzenia odnośnie formy mowy pogrzebowej, a także wyboru, jak będzie wyglądać program całej uroczystości. Zgodnie z naszym życzeniem możemy uczynić ceremonię wzniosłą i podkreślić zasługi zmarłego. Jeśli rodzina ma inne wyobrażenie uroczystości pogrzebowej, mowy mogą być wygłoszone w sposób żartobliwy oraz będą zawierać ciekawe i zabawne anegdoty z życia zmarłego. Podczas konduktu pogrzebowego możemy odtworzyć muzykę, niekoniecznie religijną, co nie jest możliwe w obrządku katolickim. Warto zwrócić uwagę, iż podczas ceremonii mistrz ceremonii świeckiej „nie zbiera na tacę”, co czasem może irytować w trakcie pogrzebów katolickich.
Minusy ceremonii świeckich
Niestety świeckie uroczystości pogrzebowe mają też wady. Największą z nich jest brak możliwości pochowania zmarłego na cmentarzach katolickich, które stanowią większość w naszym kraju. Niezgodność formy pochówku z nauką Kościoła Katolickiego skutkuje dużymi trudnościami ze znalezieniem miejsca i poleganie jedynie na cmentarzach komunalnych. Dodatkowo, trzeba mieć na uwadze, iż nasze społeczeństwo przyzwyczajone jest do pogrzebów wyznaniowych, w związku z czym musimy liczyć się z koniecznością tłumaczenia rodzinie motywów jakie kierowały nas przy wyborze świeckiej ceremonii pogrzebowej. Kolejną słabą stroną tej formy pochówku jest konieczność znalezienia sali w której będzie można odprawić pogrzeb humanistyczny. W przypadku pogrzebów katolickich sprawa jest dość prosta – uroczystość odbędzie się w kościele.