Śmierć bliskiego człowieka to dla nas prawdziwy szok. Niestety, nim opadną pierwsze emocje, musimy zająć się przygotowaniami do pogrzebu. W dobie XXI wieku ludzie mają możliwość wyboru pomiędzy świeckim, a kościelnym pogrzebem. Niektórzy nie chcą być chowani w obrządku katolickim, a ostatnią wolę najczęściej zapisują w testamencie. Najczęściej jest to prośba o pogrzeb bez księdza.
Organizacja pogrzebu świeckiego
W dzisiejszych czasach możemy znaleźć zakład pogrzebowy, który poprowadzi taki pochówek. To duże ułatwienie, że zajmie się tym ktoś, kto zna temat i potrafi profesjonalnie doradzić. Jak jednak wygląda ceremonia takiego pochówku? Tak naprawdę na pierwszy rzut oka może stwierdzić, że nie różni się on zbyt od kościelnego. Jednakże po głębszej analizie można zauważyć różnice.
Ceremonia świecka – przebieg
Pierwszym aspektem, który różni oba pogrzeby jest absolutny brak księdza. Zastępuje go mistrz ceremonii, który świadczy w tym momencie usługi pogrzebowe oraz dopilnowuje ceremonii. Jego zadaniem jest przygotowanie pogrzebu od samego początku, aż do końca, tak aby odciążyć rodzinę. Jest zawsze odpowiednio ubrany, najczęściej w czarną togę i białe rękawiczki. To on ustala pochówek zgodnie z ostatnią wolą zmarłego i dopina szczegóły z rodziną. Podczas świeckiego pogrzebu to rodzina ma największy wpływ na to, jak będzie przebiegać pochówek.
Elementy ceremonii świeckiej
Jego program można podzielić na swego rodzaju etapu.
- Standardowo początek przygotowań obejmuje dom pogrzebowy, który jest szykowany na przyjęcie ciała.
- Około godziny przed obsługa wyjmuje trumnę z chłodni. Po umieszczeniu jej w domu pogrzebowym należy położyć wieńce oraz można się pomodlić.
- Ceremonia rozpoczyna się dopiero po ostatnich rozmowach z rodziną, którą prowadzi mistrz. To on ma za zadanie, by przypomnieć zmarłego w taki sposób, w jaki życzyła sobie tego rodzina. Może mówić patetycznie, tak by oddać ostatni hołd zmarłemu, ale może także przytaczać zabawne anegdoty z jego życia. Ważnym jest, aby podczas pochówku przypomnieć to co dobrego zrobił zmarły podczas swojej ziemskiej wędrówki. Zwykle trwa to od 30 do 40 minut.
- Następnie spod domu kondukt wyrusza w stronę ostatniego spoczynku. Podczas drogi, jeśli było takie życzenie może być puszczona np.: muzyka, która charakteryzuje zmarłego. Niektórzy wybierają czytanie poezji. Po dotarciu na miejsce uczestnicy zajmują dogodne miejsca, by móc obserwować ceremonię.
- Przy grobie następuje mowa pożegnalna rodziny, bliskich i przyjaciół zmarłego.
- Końcowym momentem ceremonii jest pożegnanie ciała przez uczestników, a następnie złożenie trumny do grobu i położenie wieńców. Po pogrzebie mistrz ceremonii zaprasza w imieniu rodziny na stypę lub prosi, by odstąpić od składania kondolencji.