Ceremonia pogrzebowa zgodnie z Islamem

Pogrzeb w krajach islamskiego wyznania bardzo różni się od ceremonii, którą znamy w Europie. Według Islamu śmierć jest wydarzeniem, które ma miejsce z woli Allaha. Nie jest to wydarzenie tragiczne, ale konieczność, przejście do innego świata.

Jak najszybsza organizacja pogrzebu

Bardzo ważne jest aby zakład pogrzebowy zorganizował pochówek najpóźniej w przeciągu 24 godzin po śmierci. Dłuższy ich pobyt na ziemi grozi bowiem uwięzieniem duszy zmarłego w ciele i problemem w jego dotarciu do raju, dlatego pogrzeb odbywa się najczęściej w pobliżu miejsca zgonu i tam też wybierany jest najbliższy dom pogrzebowy. Przewożenie zwłok w pobliże miejsca zamieszkania jest stosowane bardzo rzadko.

Jak wyglądają przygotowania do ceremonii pogrzebowej?

Przed przygotowaniem ciała do pochówku następuje obwieszczenie z meczetu, pięciokrotne nawoływanie z minaretu. Islam nie toleruje kremacji ani sekcji zwłok. Wszelkie usługi pogrzebowe, poza samą ceremonią pochówku, skupiają się zatem na umyciu i ubraniu ciała zmarłego, to zgodnie z tradycją wykonują członkowie rodziny tej samej płci, tylko wyznawcy Islamu. Następnie zatyka się zmarłemu oczy i uszy oraz perfumuje ciało. Usuwa się także wszelkie sztuczne elementy takie jak peruki, biżuteria, tipsy, sztuczna szczęka czy aparat słuchowy. Nie stosuje się żadnych kosmetyków ani substancji, które miałyby poprawić wygląd zwłok. Po obmyciu i odpowiednim przygotowaniu ciało owija się w białe płótno będące symbolem całkowitego oddania Bogu, na miejsce pochówku przenosi się je na marach, których trzymanie jest traktowane jako czynność honorowa.

Jak wygląda ceremonia pogrzebowa wyznawców Islamu?

Ciało składane jest do grobu głową zwróconą w kierunku Mekki. Modlitwa pogrzebowa odmawiana jest na stojąco, bez obowiązujących podczas rytualnej modlitwy pokłonów i najczęściej składa się z trzech części: odmawiana jest pierwsza sura Koranu, wyrażane jest uwielbienie Boga a trzecia część to modlitwa dotycząca zmarłego. Każda z części oddzielona jest wezwaniem Allahu Akbar. Zwłoki spoczywają bezpośrednio na ziemi, trumny, nie są stosowane. Grzebanie zmarłych jest zadaniem mężczyzn, ale wszyscy bliscy pomagają zasypać grób recytując przy tym fragment Koranu: „Z ziemi was stworzyliśmy i sprawimy, iż do niej powrócicie i z niej was wyprowadzimy po raz drugi” (20,55). Podczas ceremonii dozwolony jest płacz natomiast kondolencje składane są mężczyznom przez mężczyzn, a kobietom przez kobiety.

Po uroczystości pogrzebowej

Muzułmanie nie stawiają nagrobków, nie ozdabiają grobów kwiatami ani zniczami, ich groby są bardzo skromne. Często pomija się nawet datę urodzin i śmierci. Pomniki mają formę obelisku, jednego u wezgłowia a drugiego w nogach grobu lub rzeźbionego kołka a często jest to po prostu kamienna płyta z wyrytym imieniem i nazwiskiem zmarłego. Odwiedzanie grobu ma natomiast bardziej przypominać o własnej śmierci niż wyrażać pamięć o zmarłych.

Dodaj komentarz