Samodzielne napisanie testamentu nie jest wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać. Aby napisać testament wystarczy parę minut, należy mieć jedynie pełną zdolność do czynności prawnych, czyli być osobą pełnoletnią i nieubezwłasnowolnioną.
Testament odręczny
Testament pisany odręcznie powinien zawierać:
- treść napisaną w całości pismem ręcznym
- podpis
- datę
Można w nim uwzględnić informację o wydziedziczeniu danych osób, powołać wykonawcę testamentu czy ustanowić fundację, która odziedziczy majątek czy jego część. Brak uwzględnionej daty, nie jest powodem nieważności testamentu. Pismo jest ważne, jeśli nie wystąpiła wątpliwość, co do zdolności prawnych spadkodawcy czy treści samego testamentu.
Co może znajdować się w testamencie?
W testamencie powinny zostać wymienieni, przede wszystkim spadkobiercy, czyli osoby wstępujące w prawa oraz obowiązki zmarłego. Nie trzeba wyliczać składników majątku i przyporządkowywać ich do danych osób, które mają je odziedziczyć.
Osoby dziedziczące
Bardzo ważnym elementem testamentu, jest wskazanie osób powołanych do spadku, czyli spadkobierców. Spadkodawca może powołać do całości czy też części spadku jedną albo parę osób. Osoba otrzymująca spadek, nie musi być osobą pełnoletnią ani osobą fizyczną. Może to być na przykład jakaś fundacja. Jeśli w testamencie, nie zostanie określony udział spadku, w przypadku kilku spadkobierców odziedziczą oni spadek w równych częściach.
Czy należy wymieniać poszczególne składniki majątku?
W celu przekazania w testamencie określonego składnika majątku, można posłużyć się zapisem zwykłym albo zapisem windykacyjnym. Kiedy powołujemy do spadku spadkobierców, nie mamy obowiązku wymieniania wszystkich składników majątku, jakie mają im przypaść, choć można sporządzić testament także w ten sposób. Jeśli nie przyporządkowano składników majątku do konkretnych osób/podmiotów, a spadkobierców jest więcej niż jeden, wówczas każdy z nich powołany jest do całego spadku, w ustalonym przez spadkodawcę ułamku. Następnie wszyscy spadkobiercy dzielą się spadkiem, dokonując tak zwanego działu spadku.
Podpis pod testamentem
Bardzo istotną kwestią jest podpis pod testamentem. Każda osoba spisująca testament, musi pamiętać o podpisaniu się pod nim. Podpis pod testamentem powinien uwzględniać, co najmniej nazwisko spadkodawcy. Musi być czytelny i umieszczony pod sporządzonym testamentem, jego brak oznacza nieważność spisanego dokumentu.
Warto sporządzić testament
Zadaniem rodziny zmarłego, jest załatwienie wszelkich formalności związanych z pogrzebem, z którymi pomoże zakład pogrzebowy. Jednakże jeszcze za życia, warto właściwie spisać testament, aby był on ważny i zawierał wszelkie istotne informacje. Rodzina będzie mogła wtedy skupić się jedynie na wybraniu usług, jakie oferuje dom pogrzebowy, a nie rozstrzygać wątpliwości związane z testamentem zmarłego.