Międzynarodowy transport zwłok to zadanie żmudne oraz trudne. Poradzą sobie z nim najbardziej doświadczone zakłady pogrzebowe. Odpowiednia logistyka i znajomość obowiązującego w Polsce i w innych krajach prawa funeralnego to podstawa. W końcu dom pogrzebowy, to nie tylko stacjonarna placówka funeralna, ale również wielofunkcyjna firma, która jest w stanie sprostać wszystkim stawianym przed nią oczekiwaniom.
Procedury związane z transportem zwłok
Jeśli do zgonu obywatela polskiego dojdzie za granicą, to wtedy o jego transport do kraju może wnioskować np. jego rodzina albo firma pogrzebowa, która została do tego celu upoważniona. Żeby to w ogóle było możliwe, to najpierw zakład pogrzebowy musi uzyskać od konsula zaświadczenie, że zwłoki mogą zostać przewiezione do Polski. W tym celu trzeba dostarczyć do urzędu konsularnego akt zgonu. Oprócz tego, wymagane jest też zaświadczenie, że zgon nie nastąpił w wyniku zakaźnej choroby. Ponadto trzeba również zdobyć pozwolenie od starosty lub prezydenta właściwego miasta (chodzi o zgodę na pochówek w Polsce).
Procedury związane z wysyłką ciała zmarłego
Najpierw firma pogrzebowa musi uzyskać, od upoważnionego do organizacji pogrzebu, wniosek o wydanie zezwolenia na transport zwłok z zagranicy lub wniosek o sprowadzenie prochów. Potrzebny jest też wniosek o przeprowadzenie odprawy sanitarnej oraz upoważnienie firmy do dokonania wszelkich niezbędnych czynności związanych z transportem ciała (prochów) do kraju. Oprócz tego, wymagane jest upoważnienie do odbioru rzeczy osobistych, upoważnienie do odbioru w imieniu rodziny trzech egzemplarzy międzynarodowego aktu zgonu oraz upoważnienie do Medycyny Sądowej – ono jest niezbędne do odbioru ciała. Jeśli transport odbędzie się drogą lotniczą, trzeba też zaopatrzyć się w zaświadczenie ze szpitala o balsamowaniu zwłok.
Wyposażenie i środki transportu niezbędne do transportu zmarłego
Transport zwłok jest dozwolony tylko w specjalnie do tego celu przeznaczonych pojazdach. Musi się on odbywać w odpowiednich warunkach – chodzi o bezpieczeństwo sanitarne oraz techniczne. Wszystkie te restrykcyjne wymogi spełniają autokarawany. Konieczne jest, aby były specjalnie oznaczone. Oprócz tego muszą mieć odizolowaną część, która służy do przewożenia zwłok. Ponadto, trumna musi być odpowiednio zabezpieczona – tak, żeby się nie przesuwała podczas transportu. Wymagane są też specjalne filtry powietrza. Podłoga musi być z kolei wyłożona specjalnym tworzywem (odpornym na działanie różnego rodzaju środków chemicznych).
Specjalne trumny do przewozów międzynarodowych
Trumny muszą być metalowe albo drewniane z wkładem metalowym. Każdy profesjonalny zakład pogrzebowy ma takie na swoim wyposażeniu. Ich dno musi być wyścielone specjalną płynochłonną substancją. Przed podróżą taka trumna jest lutowana, a ona sama musi zostać oznaczona w konsulacie albo w odpowiednim inspektoracie sanitarnym. Po dowiezieniu zwłok na miejsce, powinny one zostać jak najszybciej pochowane. Trumna już wtedy nie może być otwierana.
Zakład pogrzebowy i świadczone usługi
Profesjonalne zakłady pogrzebowy świadczą wszystkie wyżej wymienione usługi pogrzebowe w swojej podstawowej ofercie. Dzięki nim organizacja pogrzebu przebiega sprawnie i nie wymaga zaangażowania ze strony zlecających go osób.