Oprawa muzyczna to bardzo istotny element pogrzebu, zarówno katolickiego, jak i świeckiego. Często to właśnie ona przywołuje różne wspomnienia związane z bliskim zmarłym. Oprócz tego, odpowiednio dobrane dźwięki mogą wzruszyć i połączyć w smutku wszystkich zgromadzonych na cmentarzu żałobników.
W jakich momentach na cmentarzu grana jest muzyka?
Wydawać by się mogło, że muzyka towarzyszy przede wszystkim momentowi składania ciała zmarłej osoby do grobu. W końcu to właśnie wtedy, gdy ksiądz albo mistrz ceremonii wygłoszą już swoją mowę, następuje chwila, gdy składane są kwiaty na grobie. Wówczas też bardzo często można usłyszeć różne stosowne żałobne melodie. Wbrew pozorom, nie tylko wtedy można usłyszeć utwory składające się na oprawę muzyczną ceremonii pogrzebowej. W końcu już w trakcie wyjścia z kościoła (kaplicy) i w chwili, gdy formowany jest cały kondukt żałobny, także można usłyszeć specjalnie dobraną na tę okazję muzykę i (w przypadku pogrzebu katolickiego) różne żałobne pieśni. Często (odpowiednio wcześniej) ich repertuar ustala rodzina wraz z pracownikami zakładu pogrzebowego, na który się zdecydowali.
Czy inaczej jest przy pogrzebach humanistycznych?
W przypadku świeckich ceremonii pogrzebowych jest podobnie – muzyka pojawia się tam w tych samych momentach. Oczywiście w tym wypadku repertuar wykonywanych wówczas utworów jest znacznie szerszy. Często zdarza się wtedy, że są grane np. ulubione utwory zmarłego, albo te, które chcieli mu ofiarować jego bliscy. Można powiedzieć, że w tym wypadku dźwięki to rodzaj symbolicznej formy okazania uczuć i więzów łączących żałobników ze zmarłym.
Wybór instrumentów na oprawę muzyczną ceremonii pogrzebowej
Wiadomo, że w kościele najczęściej grane są wtedy różne religijne utwory na organach. A jak jest na cmentarzu? Wówczas repertuar wykorzystywanych instrumentów jest znacznie szerszy. Profesjonalny zakład pogrzebowy jest w stanie zaproponować swoim klientom takie usługi pogrzebowe, które sprostają wszystkim ich oczekiwaniom. Akompaniament muzyczny także wchodzi w zakres ich kompetencji. Często zdarza się, że po prostu współpracują oni z profesjonalnymi muzykami i zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, są oni w stanie zorganizować ich przyjazd i udział w danego rodzaju ceremonii pogrzebowej.
Trąbka – najbardziej popularny instrument na pogrzebie
Z pewnością najbardziej popularnym instrumentem podczas uroczystości funeralnych jest trąbka. Oczywiście na współczesnych pogrzebach pojawiają się również inne instrumenty (np. skrzypce, flet albo wiolonczela). Ostatnimi czasy nawet gitara jest (przynajmniej przez niektórych ze zleceniodawców) brana pod uwagę.
Soliści
Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że profesjonalny dom pogrzebowy na życzenie swego klienta może również zorganizować obecność zawodowych solistów na pogrzebie. Śpiewane przez nich na żywo pieśni bardzo poruszają i wzruszają wszystkie uczestniczące w takich ceremoniach pogrzebowych żałobników. Pewnie dlatego cieszą się one ostatnimi czasy coraz większą popularnością.