Osoby organizujące pochówek mogą liczyć na wypłatę zasiłku pogrzebowego. Od 01 marca 2011 wysokość świadczenia wynosi 4000 złotych, niezależnie od faktycznie poniesionych kosztów pogrzebu. Oczywiście kwota może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków związanych z obrzędem pogrzebu – średnia kwota przeznaczana na ten cel w Polsce waha się w przedziale od 5 do 8 tysięcy złotych, bywa również wyższa nawet do 10 000 złotych, ale z pewnością w wielu przypadkach będzie ogromną pomocą.
Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje?
Istotnym elementem w kwestii wypłaty zasiłku jest to, że zmarły musiał być osobą:
- ubezpieczoną, lub,
- osobą pobierającą emeryturę lub rentę, lub
- osobą, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do je uzyskania i pobierania, lub
- członkiem rodziny osoby wymienionej w punktach poprzednich.
Za członków rodziny uważa się:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
- wnuki i rodzeństwo,
- małżonka (wdowę i wdowca),
- rodziców, w tym ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające.
Co istotne, zasiłek zostanie wypłacony również wtedy, gdy śmierć nastąpiła po ustaniu ubezpieczenia, ale w okresie kiedy wypłacane było jedno ze świadczeń:
- zasiłek chorobowy,
- zasiłek macierzyński,
- świadczenie rehabilitacyjne.
Zasiłek pogrzebowy – dokumenty
Aby nastąpiła wypłata środków, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych druk ZUS Z-12, czyli wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego oraz skrócony odpis aktu zgonu, dokumenty na podstawie których można stwierdzić pokrewieństwo lub powinowactwo (w praktyce najczęściej będzie to dowód osobisty lub skrócone odpisy aktów stanu cywilnego) oraz oryginały rachunków potwierdzających wydatki na pokrycie kosztów pogrzebu (mogą być kopie, w przypadku jeżeli oryginały zostały złożone w banku).
Kiedy złożyć dokumenty?
Ważne jest, że wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć do ZUS w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zwłoki zostały odnalezione lub dokonano identyfikacji zmarłego później niż rok od śmierci, wtedy świadczenie również może zostać wypłacone jeśli dostarczone zostanie do ZUS zaświadczenie wydane przez policję lub prokuraturę. Wypłata świadczenia następuje zwykle w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku. Może zostać zrealizowana w formie przelewu lub na adres podany we wniosku. Obecnie, również formalne kwestie, w tym między innymi związane z zasiłkiem pogrzebowym, mogą zostać zrealizowane przez zakład pogrzebowy.